Ekogroszek – dobry i tani sposób na ogrzanie domu – zalety i wady

poprzednie | lista | nastepne
Artykuł z dnia: 2015-03-12
Wiele osób poszukuje taniego sposobu na ogrzewanie domu. Tym razem przyjrzymy się kotłom opalanym ekogroszkiem.
Zacznijmy od tego czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to nazwa groszku, a więc węgla o ziarnach wielkośc 0,8-3cm specjalnie przygotowanego do palenia w kotłach podajnikowych. Powinien być zatem odsiarczony i odkamieniony, dzięki czemu staje się paliwem ekologicznym.

W praktyce może się niestety okazać, że nie każdy ekogroszek jest naprawdę Eko i pod tą nazwą będzie sprzedawany zwykły groszek, co oczywiście będzie ze szkodą dla naszej kieszeni.

Ekogroszek nadaje się do palenia w kotłach z podajnikiem, dzięki czemu węgiel dosypuje się raz na 2-3 dni, chyba że jest mróz, to wtedy nieco częściej. Jest to więc zdecydowanie wygodniejsze niż tradycyjne kotły węglowe, w których dokładać trzeba było kilka razy na dobę.

Nowoczesne kotły na eko-groszek osiągają też wysoką sprawność, którą można porównać do kotłów gazowych, przy czym paliwo to jest od gazu zdecydowanie tańsze. Jednakże niestety ze względu na różnice w kaloryczności kupowanego węgla, kotły wymagają dość częstej regulacji.

Mimo widocznych zalet, a zwłaszcza niższych kosztów zakupu paliwa, ogrzewanie kotłami na eko-groszek ma jednak również wady. Podstawową jest konieczność posiadania dość sporej kotłowni, w której nie tylko znajdzie się miejsce na kocioł, ale również miejsce na składowanie opału.

Do kotłowni takiej dobrze byłoby mieć bezpośrednie wejście z zewnątrz, żeby choć w ten sposób usprawnić sobie proces wnoszenia opału do wnętrza. W przeciwnym wypadku w całym domu będzie brud i pył z wnoszonego węgla.

Dodatkową wadą jest również to, że kotły te wymagają okresowego usuwania popiołu i czyszczenia kotła. Nie ma również możliwości ustawienia żądanej temperatury w domu i wyjechania np. na 2 tygodnie, jak to ma miejsce w przypadku kotłów gazowych. Mimo dużego podajnika przez ten czas węgiel w kotle na pewno się skończy i temperatura w domu może mocno spaść.

Trudno więc jednoznacznie stwierdzić czy kotły na ekogroszek są warte zakupu. Każdy musi sam ocenić decydując co jest dla niego ważniejsze – niższe koszty ogrzewania czy wygoda.

Dodaj darmowe ogłoszenie

poleć znajomemu


zgłoś nadużycie


wydrukuj

Ekogroszek – dobry i tani sposób na ogrzanie domu – zalety i wady

Wiele osób poszukuje taniego sposobu na ogrzewanie domu. Tym razem przyjrzymy się kotłom opalanym ekogroszkiem. zobacz cały artykuł

podsm coś

więcej

kłądę tynki zawodowo

więcej

sprzedam buty

więcej

strona głowna o nasregulamin RODO kontakt ogłoszenia archiwalne mapa kategorii