Osuszanie terenu - tereny podmokły

poprzednie | lista | nastepne
Artykuł z dnia: 2015-02-28
Woda na działce – jak sobie z tym radzić? Problem z wodą na działce dotyczy nie tylko osób, które planują budować na terenach podmokłych.
Dotyczy wszystkich, gdyż problem deszczówki pojawia się zawsze. Zobaczmy zatem od czego zacząć budowę na terenie podmokłym oraz jak poradzić sobie z wodami deszczowymi.

Zacznijmy od budowy domu na terenie podmokłym. Z pewnością nie można powiedzieć, że jest to budowa łatwa, ale z pewnością przy odpowiedniej wiedzy i aktualnych technologiach również na podmokłej działce można postawić solidny dom.

Koniecznie trzeba jednak zacząć od wykonania analizy gruntu, a więc zlecić analizę geotechniczną, w wyniku której otrzymamy informacje o tym z jakiego rodzaju gruntem mamy do czynienia oraz o poziomie wód gruntowych na działce w zależności od pory roku.

Mając te informacje możemy dostosować wysokość posadowienia budynku, jak również rozważyć choć częściową wymianę gruntu. Można również rozważyć zmianę materiałów, z których zostanie wykonany budynek. Na terenach podmokłych lepiej sprawdzają się domy o lekkiej konstrukcji posadowione na płycie monolitycznej niż tradycyjne domy murowane. Dzięki takiej zmianie jest mniejsze prawdopodobieństwo osiadania budynku, a co za tym idzie liczba pęknięć.

Drugim problem z wodą na działce, który dotyczy nie tylko mieszkańców terenów podmokłych jest problem z odprowadzaniem deszczówki. Ze względu na to, że woda z rynien podciekająca pod dom może powodować zamakanie fundamentów konieczne wydaje się odprowadzanie jej jak najdalej od niego. W tym celu najlepiej wykonać system kanalizacji deszczowej, która odbierze wodę ściekającą z rynien. Pojawia się jednak problem co z tą wodą zrobić.

Oczywiście nie można jej wyprowadzić na działkę sąsiada czy na ulicę. Nie można jej także wpuścić do kanalizacji sanitarnej. Co zatem należy zrobić? Jednym z rozwiązań jest odprowadzanie jej do kanalizacji deszczowej lub ogólno-spławnej, jeśli taka jest w pobliżu działki. Jeśli jej nie ma, to można na terenie działki zainstalować zbiornik na deszczówkę.

Zbiornik taki najczęściej wkopuje się w ziemię, wodę z niego można następnie wykorzystać do podlewania ogrodu. Montaż takiego zbiornika może się odbyć bez zgłoszenia właściwemu organowi.

Jeśli jednak wodę deszczową będziemy chcieli wykorzystać również do celów gospodarczych, a więc np. do spłukiwania toalet, to wówczas konieczne będzie zgłoszenie tego lokalnym wodociągom.

Dodaj darmowe ogłoszenie

poleć znajomemu


zgłoś nadużycie


wydrukuj

Osuszanie terenu - tereny podmokły

Woda na działce – jak sobie z tym radzić? Problem z wodą na działce dotyczy nie tylko osób, które planują budować na terenach podmokłych. zobacz cały artykuł

Umowa o roboty budowlane

Przed przystąpieniem do prac budowlanych należy zabezpieczyć swoje interesy na piśmie w formie umowy o roboty budowlane. Powinni o to zadbać zarówno Wykonawca, jak i Inwestor. pobierz umowe

strona głowna o nasregulamin RODO kontakt ogłoszenia archiwalne mapa kategorii